polski english

Cervical Cancer Prevention Week

 

Tydzień Prewencji Raka Szyjki Macicy. Po raz pierwszy realizowaliśmy te przedsięwzięcie w 2013 roku. Chcemy, aby każdy uświadomił sobie, że poprzez regularne badania cytologiczne i szczepienia profilaktyczne możemy uchronić się przed rakiem szyjki macicy. Naszym celem jest zwrócić uwagę na to, że badania przesiewowe mają wyłonić kobiety, u których powstałe nietypowe komórki są na etapie zmian przedrakowych, które mogą być skutecznie usunięte. Wówczas nie przekształcą się w groźne komórki nowotworowe.

W ramach tego wydarzenia:

  1. Nawiązaliśmy współpracę z przychodniami ginekologicznymi, rodzinnymi, punktami K i Oddziałem Ginekologicznym MSW w Olsztynie.
  2. Tworzyliśmy tam stanowiska informacyjne, rozdawaliśmy ulotki, rozwieszaliśmy plakaty, aby przykuć uwagę naszej społeczności i nawiązać dialog. Wychodzimy z założenia, że łatwiej o rozmowę w takich miejscach, niż na ulicy, gdzie temat nie będzie potraktowany priorytetowo.

W Polsce mniej niż 25% kobiet korzysta z badań skriningowych. Celem tej akcji jest całkowite odwrócenie tych statystyk i zachęcenie kobiet, aby korzystały one z darmowych badań cytologicznych od 25 do 59 roku życia.

 

 

 

Zofia Majerowska
Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS / Local Officer on Reproductive Health including AIDS (LORA)
 
© 2019 IFMSA-Poland Oddział Olsztyn
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl