polski english

O programie

Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS/ Standing Comitte On Sexual and Reproductive Health including AIDS

 

 

Choroby przenoszone drogą płciową (sexually transmitted ilnesses, STI), do niedawna nazywane jeszcze chorobami wenerycznymi, to temat tabu w wielu krajach naszego globu, także w Polsce. Niska świadomość społeczna, brak kampanii promujących zdrowe zachowania seksualne i niezrozumienie skali problemu skutkują szerzeniem się wielu schorzeń, których leczenie jest kosztowne – jeśli w ogóle jest możliwe. Niestety należy wiedzieć, iż w niejednym przypadku współczesna medycyna może zaproponować tylko terapie podejmującą walkę z objawami, a nie przyczynami. Gdyby słowo "profilaktyka" pojawiało się na ustach ludzi częściej, walka z nimi stałaby się niepotrzebna. „Najlepszym sposobem walki z AIDS jest prewencja, a najlepszym sposobem prewencji jest edukacja” i zdanie to jest mottem SCORA.

Program Stały ds. Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego oraz AIDS (Standing Committee on Reproductive Health including AIDS; SCORA) to najmłodszy z programów działających w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA. Pierwsze nieśmiałe kroki, które miały być odpowiedzią na rosnącą w postępie geometrycznym liczbę zachorowań na STI, w tym również zakażeń wirusem HIV, podjęto już w 1992 roku. Do Polski, projekt już w pełni rozwinięty, trafił cztery lata później. Oczywiście, program wielokrotnie zmieniał swoją nazwę, niemniej idea, dla której pracowano, zawsze była taka sama.

Dziś SCORA prowadzi szeroko zakrojoną działalność, która ma na celu przede wszystkim edukację, dotyczącą zarówno profilaktyki zakażeń STI, jak i ich objawów, diagnostyki, leczenia. Staramy się, by nasze akcje kierować do różnych grup społecznych, rozpoczynając od młodzieży szkolnej, przez dorosłych, po osoby starsze, które mogą tak zdobytą wiedze przekazać swoim dzieciom czy wnukom. Opierając się na własnych obserwacjach, rozszerzamy naszą działalność o to, co wydaje się nam konieczne- dziś staramy się mówić coraz częściej o szeroko rozumianym zdrowiu reprodukcyjnym, uczymy konieczności wizyt u ginekologa, walczymy z przemocą wobec kobiet i stygmatyzacją osób chorych na STI’s.

W ramach programu działają projekty międzynarodowe, czyli takie, których inicjatorem była Polska, a inne kraje IFMSA przyłączyły się do ich realizacji. Należą do nich: SCORA X-Change, Daphne, Pierwsza Wizyta u ginekologa i Polska-Liban Transnational Peer Education Project. Oprócz tego w kraju działa wiele projektów zyskujących coraz większą popularność, z których na pewno warto wymienić Peer Education HIV/AIDS, obchody World AIDS Day, Candlelight Memorial czy Tramwaj zwany pożądaniem (akcja prowadzona we wspólpracy z MTV Staying Alive Foundation). W wielu miastach organizowane są konferencje pod hasłem „Seksualia” czy wyświetlane filmy w ramach akcji „Movies&medicine”. W ramach SCORA działają również wymiany studentów: SCORA X-Change i SCORA Twinning. Zwracając ciągłą uwagę na pojawiające się problemy, rozwijamy się, pracując nad nowymi projektami, do których należy zaliczyć Porozmawiajmy mamo oraz Peer Education Rak jądra.

 

Zofia Majerowska

Lokalny Koordynator ds. Zdrowia seksualnego, reprodukcyjnego i AIDS/ Local Officer on Reproductive health and AIDS (LORA)
tel:  +48 503 122 325| e-mail: lora@olsztyn.ifmsa.pl
© 2019 IFMSA-Poland Oddział Olsztyn
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl