polski english

O programie

Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju/ Standing Committe on Human Rights and Peace

Jak sama nazwa wskazuje, w SCORPie zajmujemy się tematami szeroko pojętych Praw Człowieka i Pokoju na świecie. Główną misją programu jest zaszczepianie w studentach, młodych lekarzach, a poprzez nich we wszystkich ludziach idei równości, międzyludzkiej akceptacji i zrozumienia dla odmienności, a także szerzenie pokojowego stylu życia.

W naszych akcjach skupiamy się na wszelakich mniejszościach, ludziach stygmatyzowanych przez społeczeństwo, niezauważalnych lub spychanych na margines. Jeżeli interesujesz się tematem uchodźctwa, human traffickingu, imigrantów lub marginalizowanych grup społecznych, nasz program z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Uczymy tolerancji, poszanowania dla innych ludzi i dostrzegania piękna ukrytego w odmienności.

Jak wiadomo, współczesny świat ciągle boryka się z problemem nierówności, ucisku, wojen i konfliktów – dlatego też ekipa SCORPionów jest bardzo prężną, stale rozwijającą się grupą, w której drzemie ogromny potencjał.

Trochę historii. Jest to jeden z sześciu programów stałych działających w IFMSA. Został założony w 1983 r. jako SCOR, czyli Standing Committee on Refugees (Program Stały ds. Uchodźców) w celu zwrócenia uwagi na problemy zdrowotne uchodźców na całym świecie. Podczas realizacji akcji odkryto, że jedną z najczęstszych przyczyn emigracji są konflikty zbrojne i pogwałcenia Praw Człowieka. Dlatego też w 1994 r. nazwa programu została zmieniona na SCORP, Program ds. Praw Człowieka i Pokoju.

W ramach SCORPu walczymy o prawa pacjentów, kobiet, uchodźców, mniejszości, imigrantów, bezdomnych, więźniów, dzieci, osób niepełnosprawnych, osób starszych i innych grup, które mogą spotkać się z ostracyzmem społecznym. Zajmujemy się nie tylko bezpośrednią pomocą takim osobom, ale także modelowaniem spojrzenia na odmienność świata, bogactwo kulturowe, kształtowaniem postaw pokojowych i łamaniem wszelakich stereotypów.

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Olsztyn
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl