polski english

Peer Education: Męskie Sprawy

„Męskie Sprawy” to projekt, który powstał w Polsce w 2010 i ma celu przybliżenie nastolatkom szczegółów nt. nowotworów układu rozrodczego.

Właśnie dlatego organizujemy 45-minutowe spotkania z młodymi mężczyznami w wieku 15-18 lat w szkołach w całej Polsce.

Przeszkoleni edukatorzy starają się zwrócić uwagę młodych mężczyzn na proste sposoby, które mogą uchronić ich przed przykrymi konsekwencjami. Samobadanie jąder pozwala na wczesne wykrycie nowotworów jąder i szybsze wprowadzenie leczenia.

Wszystko odbywa się na zasadach peer education, czyli edukacji rówieśniczej, bez obecności nauczycieli – dzięki temu uczniom łatwiej zaufać edukatorom, słuchają z zainteresowaniem, zadają pytania. W zamian oczekują rzetelnej wiedzy i poczucia, że nikt ich nie wyśmieje, nawet gdy zadadzą wstydliwe pytanie.

 Z naszego doświadczenia wynika, że rozmowy z uczniami na tematy uznawane za tabu są w Polsce ogromnie potrzebne. Młodzi ludzie chłoną wiedzę z zaciekawieniem i są wdzięczni za to, że podczas zajęć rozwiewamy wątpliwości dotyczące ich seksualności i wszystkiego co z tym związane.

Jesteśmy przekonani, że tylko szerzenie podstawowej wiedzy wśród nastolatków i młodych dorosłych może dać nam możliwość prowadzenia skutecznych kampanii zdrowotnych w przyszłości.

 

Kaja Majda

Koordynator Lokalny Projektu Męskie Sprawy
tel: | e-mail: kaja.majda6@gmail.com
Oddział Olsztyn Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Olsztyn
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl