polski english

Peer Education: Pierwsza Wizyta u Ginekologa

Pierwsza Wizyta u Ginekologa (PWG) jest jednym z trzech programów edukacji rówieśniczej - Peer Education realizowanego w ramach działalności Programu Stałego ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS - SCORA Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA Poland.

W Oddziale Olsztyn program wprowadzamy od 2013 roku. Akcja skierowana jest głównie do dziewcząt szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w wieku 14-18 lat. Główną tematyką projektu jest pierwsza wizyta u ginekologa, zagadnienia związane z cyklem miesiączkowym, chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz wczesna prewencja nowotworów narządu rodnego oraz raka sutka. Cykl akcji polega na uświadamianiu, poprzez dyskusję, problemów zdrowotnych kobiet począwszy już od drugiej dekady życia, technik prawidłowego badania piersi, postępowania w przypadku wykrycia. 

Realizacja programu PWG opiera się na 45-minutowych prezentacjach połączonych z dyskusją w grupach kilkunastoosobowych. Podczas rozmów prezentowane są przedmioty wykorzystywane podczas badania: wzierniki ginekologiczne, czy szczoteczki do pobierania cytologii. Dziewczęta otrzymują również ulotki informacyjne związane z tematyką zajęć (instrukcja do samobadania piersi czy adresy poradni ginekologicznych).
Przydatność programu potwierdza coraz większa zapadalność na choroby układu rodnego, połączona z coraz młodszym wiekiem inicjacji seksualnej. Naszym celem jest obalenie mitu, iż tematy ginekologiczne są tematem tabu oraz uświadomienie jak istotne są regularne wizyty u ginekologa. Da się to osiągnąć poprzez swobodny kontakt, otwarty dialogu studentów i uczniów, zadawanie bezpośrednich pytań, czyli właśnie edukację rówieśniczą Peer Education w ramach SCORA. 

Program jest prowadzony przez Studentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy przeszli odpowiednie szkolenie. W razie pytań, prosimy o kontakt!

 

 

Zofia Majerowska

Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS / Local Officer on Reproductive Health including AIDS (LORA)
© 2019 IFMSA-Poland Oddział Olsztyn
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl