polski english

Szpital Pluszowego Misia

„Szpital Pluszowego Misia” jest międzynarodowym projektem realizowanym obecnie w 24 krajach świata. Jest również jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów IFMSA-Poland.

 

Wizyty w gabinecie lekarskim bywają dla dzieci stresującym przeżyciem. Jednak choroby towarzyszą nam przez całe życie, dlatego tak ważne jest by poprzez zabawę wzbudzić zaufanie do personelu medycznego. Staramy się pokazać maluchom, że wizyty u lekarza nie trzeba się obawiać. Wszystko to, za pomocą kolorowych naklejek, przemiłej atmosfery, bajkowych metod leczenia, kolorowych recept i naszych przykładowych pacjentów – pluszowych misiaków! Tak jak rodzice kochają własne pociechy, tak dzieci ubóstwiają swoje pluszaki. Idąc tym tropem, stworzyliśmy akcję, w której przedszkolaki odnajdują się w roli odpowiedzialnych opiekunów i przychodzą do „szpitala” z ulubionym, aczkolwiek „chorym” misiem. Studenci medycyny przeprowadzają z maluchami wywiad lekarski, osłuchują pluszowych podopiecznych kolorowymi słuchawkami, tłumaczą dzieciom po co wykonywane są badania i na czym polegają, dają wskazówki jak postępować z chorym misiem, aby powrócił do zdrowia oraz wręczają na pamiątkę komplet tęczowych recept i skierowań. Organizując taki „szpital” demonstrujemy przedszkolakom model funkcjonowania prawdziwego szpitala oraz podział pracy wśród jego pracowników.

Podstawową ideą "Szpitala Pluszowego Misia" jest oswojenie dzieci w wieku 3-7 lat z osobą lekarza i innymi pracownikami szpitala. Poprzez zabawę chcemy zmniejszyć u dzieci lęk przed "białym fartuchem" i zapoznać z podstawowymi procedurami badania lekarskiego. Celem akcji jest również rozwijanie umiejętności komunikacji studentów medycyny z dziećmi, możliwość nauki współpracy i kontaktu z małym pacjentem, a także dobra zabawa - nie tylko dla przedszkolaków, ale i dla studentów.Kontakt:
Pauilna Karlińska
Koordynator Lokalny Projektu "Szpital Pluszowego Misia"
Tel.: 
668862295  I E-mail: paulina.karlinska7@gmail.com  

 

 

 

 
   

 

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Olsztyn
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl