polski english

World AIDS Day

 

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest cyklicznie, co roku 1 grudnia, w naszym Oddziale zorganizowany był już trzykrotnie. Za każdym razem staramy się zwrócić uwagę na kwestie związane ze sposobem zakażenia się wirusem HIV, ale także na solidaryzowaniu się w tym Dniu z osobami zakażonymi wirusem, chorymi na AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. W tym dniu chodzi o coś więcej, niż tylko działanie widoczne tu i teraz. Naszym głównym celem jest sprawienie, aby w przyszłości odnotowywano „0” nowych zakażeń, „0” nowych zachorowań i  „0” sytuacji, w których mielibyśmy do czynienia z dyskryminacją osób, których ten problem dotyczy.

Akcja skierowana jest do całego naszego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk młodzieży, studentów, ludzi młodych, których problem zakażenia dotyczy w największym stopniu.

Do tej pory nasze działania wyglądały następująco:

  1. Prowadziliśmy stanowisko informacyjne na terenie Biblioteki Głównej UWM. Na miejscu rozdawaliśmy ulotki informacyjne, prowadziliśmy rozmowy z osobami zainteresowany tematem, a także przyczepialiśmy czerwonego wstążeczki, które są symbolem solidaryzowania się z chorymi. W tle wyświetlane były spoty reklamowe nt. HIV/ AIDS.
  2. Organizowaliśmy wystawę plakatów pt. „Jak zachorować, to tylko na przyjaźń”. Ukazywała ona przy pomocy schematów, w jaki sposób nie zakazimy się wirusem HIV. Jej celem było walczenie ze stereotypami, piętnowaniem i dyskryminowaniem osób żyjących z HIV/AIDS.
  3. Organizowaliśmy imprezę tematyczną „Red& Black& White Party” w klubie studenckim, gdzie każdy łącząc w swoim ubiorze te 3 kolory i przypinając czerwoną wstążeczkę, solidaryzował się z chorymi na HIV/AIDS. W czasie imprezy prowadzony był konkurs wiedzy sprawdzający zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. 
  4. Współpracowaliśmy z Teatrem Kloszart, w ramach występu "Improwizacje", mieliśmy swoje stanowisko informacyjne i zorganizowaliśmy quiz wiedzy o HIV i AIDS.
 

Michalina Dudkiewicz


Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS / Local Officer on Reproductive Health including AIDS (LORA)

 

 

 
© 2019 IFMSA-Poland Oddział Olsztyn
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl