Program Stały ds. Edukacji Medycznej (SCOME)
Co to jest i na czym polega? To program, który ma na celu naukę podstawowych czynności, a także umiejętności klinicznych poprzez praktyczne zajęcia. Przed Wami skrót tego, co możemy zaoferować:
- ciekawe warsztaty, podczas których nabędziecie wiedzę i zdolności, jakich możecie nie mieć okazji poznać przed blokami klinicznymi,
- wstępne kontakty z wykładowcami,
- nauka poprzez zabawę oraz szereg innych pozytywnych aspektów.
Co organizujemy w ramach naszego programu?
Peer Support – projekt, który powstał, by rozwiać wszystkie wątpliwości kłębiące się w głowie świeżo upieczonego studenta medycyny.
Warsztaty szycia chirurgicznego – to nauka podstawowych szwów chirurgicznych na świńskich nóżkach pod okiem specjalisty.
Warsztaty FAST USG - mają na celu przybliżenie sztuki wykonywania i interpretacji obrazu USG.
Warsztaty EKG – jak lekarze czytają te szlaczki? To jeszcze nigdy nie było takie proste jak na naszych warsztatach!
Poznaj swoją specjalizację - cykl spotkań z lekarzami różnych specjalizacji, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące Was pytania dotyczące przyszłej pracy, z pewnością pomogą dokonać wyboru odpowiedniej specjalizacji.
Warsztaty porodu fizjologicznego - odpowiedzą na pytanie: ,,Jak zachować się, gdy w nietypowej sytuacji będziesz musiał/musiała pomóc rodzącej kobiecie?” Tego na zajęciach się nie nauczycie!
Warsztaty kardiologiczne – dla wszystkich zainteresowanych kardiologią i nie tylko, pozwolą poszerzyć wiedzę z zakresu badań serca, jego osłuchiwania czy ewentualnych chorób.
Warsztaty z podstaw pielęgniarstwa – zakładają naukę podstawowych czynności pielęgniarskich: zakładanie rękawiczek chirurgicznych (sterylnych), pobierani krwi czy bandażowanie kończyn.
Warsztaty laparoskopowe – mają na celu przybliżenie studentom sposobu działania i obsługi laparoskopu, a także poszerzenie wiedzy na temat wykorzystania chirurgii laparoskopowej w leczeniu.
Warsztaty osłuchiwania - zapoznanie uczestników z zasadami osłuchiwania płuc i serca, omówienie podstawowych pojęć stosowanych w opisie badania fizykalnego.
Warsztaty z intubacji – dla zainteresowanych nauką zaawansowanych metod udrażniania dróg oddechowych, a także podstawowych zasad prowadzenia wentylacji i tlenoterapii.
Warsztaty spirometryczne – umożliwiają przybliżenie podstaw obsługi spirometru, interpretacji wyników oraz wykonywania badania.
Stress out - chwila relaksu, czyli warsztaty tańca, rysunku, gimnastyki czy jogi.
Warsztaty na 4 łapy – wyjścia na spacery czy zabawa z psami ze schroniska, akcja mająca na celu naukę empatii w stosunku do zwierząt i ludzi oraz terapię poprzez obcowanie ze zwierzętami.
MediCinema – dla miłośników kina! Spotkanie, na którym będziemy oglądać filmy o tematyce medycznej w towarzystwie lekarza-specjalisty, który w razie potrzeby skomentuje i wyjaśni wszelkie nieścisłości.
Jeżeli zainteresowaliśmy Was tym Programem Stałym lub macie własne pomysły dotyczące warsztatów, które moglibyśmy zorganizować w jego zakresie, to koniecznie dołączcie do nas i bądźcie członkami zespołu SCOME!
Martyna Chrustowicz – Koordynatorka Lokalna ds. Edukacji Medycznej
lome@olsztyn.ifmsa.pl
Bądź na bieżąco
IFMSA-Poland Oddział Olsztyn
ifmsa_poland_olsztyn
IFMSA-Poland