Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju (SCORP)

Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju (SCORP)

To dynamiczny Program Stały działający w Polsce i międzynarodowo, który zajmuje się szeroko pojętymi prawami człowieka (m.in. łamanie praw dzieci, przemoc domowa, wykorzystywanie kobiet w Fashion Industry), wolontariatem, zbiórkami charytatywnymi, akcjami związanymi z wsparciem „inności”, dot. ochrony środowiska, Fair Trade,  Zero Waste,  problematyką uchodźctwa i ochroną pokoju. Ponieważ obszary te są pod stałym wpływem bieżących wydarzeń zarówno politycznych, jak i naturalnych, staramy się dostosowywać nasze działania do zmian, które zachodzą wokół nas. W życiu codziennym zapominamy o tym, z czym możemy się zetknąć - o milionach ludzi, którzy nie mają dachu nad głową, o chorych dzieciach czy też braku ludzkiego podejścia do osób niepełnosprawnych

Przykład naszych akcji znajdziesz poniżej:

Niewidzialni - ta akcja ma na celu przygotowywanie i rozdawanie ciepłego posiłku dla osób bezdomnych, ubogich i potrzebujących, spędzenie z nimi czasu, zbiórki odzieży, potrzebnych materiałów. Zbieramy też środki higieniczne dla kobiet bezdomnych i w trudnej sytuacji życiowej.

Przychodnia Studencka - studenci pod nadzorem lekarzy będą wykonywać podstawowe badania osobom najbardziej potrzebującym. Celem akcji jest umożliwienie zasięgnięcia porady lekarskiej mieszkańcom miasta, którzy z powodu trudności materialnych nie mają możliwości korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Zbieramy też odzież wierzchnią, swetry, obuwie, czapki, rękawiczki, szaliki oraz inne elementy ciepłej odzieży na zimę, aby przekazać je do noclegowni dla bezdomnych. Dzięki udziałowi w akcji przyszli lekarze nabywają cennych umiejętności związanych nie tylko z wykonywaniem podstawowych badań, diagnozowaniem i opracowywaniem planu leczenia, ale także zdolność nawiązywania kontaktu z pacjentem i empatię, które są niezmiernie ważne w tym zawodzie.

Pora seniora - to projekt związany z osobami starszymi. Możliwości realizacji jest nieskończenie wiele: można przeprowadzić wykład dla emerytów na temat związany ze zdrowiem, odwiedzić ich i porozmawiać, wykonać im badania profilaktyczne czy spędzić jakkolwiek razem.

Reuse it or lose it! #zerowasteproject - organizacja akcji, podczas której można wymienić swoje nieużywane rzeczy na coś, co nie przyda się innej osobie! Nie wyrzucaj - przekaż dalej! Edukacja na mediach społecznościowych dot. zero waste i fair trade.

Medycy dla Afryki - spotkanie z osobami, które były już na misji charytatywnej w Afryce; prelegenci opowiadają o problemach tamtejszej służby zdrowia oraz na czym polegał wyjazd.

Dotknijmy różnorodności - konfrontacja studentów z niepełnosprawnością i "innością", np. organizacja spotkania z osobą niewidomą. W Olsztynie odbyły się już takie spotkania. Podczas jednego z nich studenci uczestniczyli w grze w koszykówkę z dziećmi niepełnosprawnymi, które poruszały się na wózkach.

Co dwie głowy to nie jedna - pomoc w odrabianiu lekcji dzieciom w potrzebie - tu domy dziecka, fundacje i inne. Nawiązaliśmy wstępną współpracę z Domem Dziecka w Olsztynie. W ramach tego projektu nasi wolontariusze mogą odwiedzać placówkę, a tam bawić się z dziećmi czy udzielać korepetycji lub spotykać się online.

Medyczna WOŚP - organizacja akcji w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Zrozumieć autyzm - organizacja spotkania dot. jednostki chorobowej, np. w formie wykładu osoby mającej stały kontakt z dziećmi autystycznymi. Akcja w social mediach #LightItUpBlue.

Kino SCORPion - lubisz kinematografię? Możemy zaprosić studentów na seanse na uczelni czy w niszowym kinie związane np. ze zdrowiem czy z prawami człowieka! W formie online myślimy o poleceniach, recenzjach wartościowych, zgodnych z tematyką filmów.

Szlachetna Paczka - organizacja zbiórki dla wybranej rodziny w ramach www.szlachetnapaczka.pl. 

 

Krótko mówiąc - jeśli macie dobre serducho i chcecie pomóc, a jednocześnie myślicie o rozwoju osobistym i nabyciu konkretnych umiejętności czy znajomości, to dobrze trafiliście! Działajcie z nami i dołączcie do ekipy SCORP!  

 

Olga Chorąży – Koordynatorka Lokalna ds. Praw Człowieka i Pokoju 

lorp@olsztyn.ifmsa.pl

 

 


Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.