Program Stały ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS (SCORA)

Program Stały ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS (SCORA)

Czym się zajmujemy i jaki jest nasz cel? Przede wszystkim jest to edukacja społeczeństwa poprzez organizację różnych projektów i wydarzeń o tematyce chorób przenoszonych drogą płciową (w tym tematyka związana z zakażeniami HIV i innymi chorobami wenerycznymi), nowotworów narządów rodnych, antykoncepcji czy praw kobiet i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. 

Nasze sztandarowe projekty w tym semestrze są następujące:

Movember (listopad) - jest to międzynarodowa akcja, mająca na celu promowania profilaktyki związanej z rakiem jądra i prostaty. Panowie w ramach solidaryzacji z innymi zapuszczają na miesiąc wąsy na znak wsparcia, demonstracji znajomości tematu i szczerzenia świadomości wśród swojej grupy rówieśniczej. Do uczestniczenia w organizacji projektu zachęcamy nie tylko panów, ale również i panie, co ma świadczyć o tolerancji, akceptacji mężczyzn po zabiegu, ma dawać nadzieję i pobudzać ich poczucie własnej wartości. 

World AIDS Day (1.12.2021) - co jest celem tego projektu? Przede wszystkim poszerzenie praktycznej wiedzy na temat HIV/AIDS, uświadomienie szczególnego znaczenia profilaktyki zakażenia, podniesienie poziomu tolerancji wobec osób zakażonych HIV.

Pink Lips (styczeń/luty) - PINK LIPS Project stanowi event profilaktyczno-edukacyjny mający na celu zwrócenie uwagi na problem wysokiej liczby zachorowań na raka szyjki macicy wśród młodych kobiet i przede wszystkim przypomnienie paniom, jak ważne jest regularne badania cytologiczne.

Candlelight Memorial (maj) - w 3. niedzielę maja spotykamy się i zapalamy świeczki, światełka, żeby wspomnieć osoby, które umarły na AIDS.

Tramwaj Zwany Pożądaniem (Kortowiada 2022) - specjalnie wynajęty do tego celu autobus rozwozi wszystkich chętnych na imprezy w klubach po całym mieście, a jazdę tym niecodziennym środkiem lokomocji umilają najlepsi DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland, którzy wszystkim uczestnikom zabawy rozdają ulotki informacyjne, gadżety, prezerwatywy, prowadzą gry towarzyskie i odpowiadają na pytania odnośnie HIV/AIDS. Ma to oczywiście zwiększyć poziom świadomości społecznej na temat HIV.

Yoga Ahimsa - zajęcia yogi i medytacji; skupiamy się na rozwoju psychomotorycznym związanym z pewnością siebie i wyzwoleniem.

A także takie akcje jak: Peer Education (projekt, w czasie którego wolontariusze wybierają się do szkół i rozmawiają z młodzieżą i dziećmi na tematy takie jak: pierwsza wizyta u ginekologa, męskie sprawy, HIV/AIDS oraz inne), Daphne - Projekt „Daphne – STOP Przemocy wobec Kobiet”, czy Państwo Płodni, czyli zwiększenie świadomości o zachowaniu dobrej płodności. 

Wszystkie te projekty można zorganizować w formie online, która będzie miła i przyjemna dla odbiorców. 

Nasz program jest elastyczny i otwarty na wszelkie Wasze pomysły. Jesteśmy w stanie zorganizować zupełnie nowe projekty i wydarzenia - wszystko zależy od Waszej fantazji i pomysłów. Mogę Was zapewnić, że działanie w tym programie przyniesie Wam ogromną satysfakcję, dużo korzyści i możliwości, dlatego bardzo serdecznie zachęcam Was do dołączenia do ekipy SCORA!

 

Koordynatorka Lokalna ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS
Julia Młyńska - lora@olsztyn.ifmsa.pl

Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.