Program Stały ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH)

Program Stały ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH)

Czyli program zajmujący się zdrowiem publicznym, a więc walką o „zdrowsze jutro” i promowaniem zdrowego stylu życia poprzez akcje profilaktyczne, informacyjne, edukację rówieśniczą, prelekcje i spotkania.

Sztandarową i największą akcją, jaką organizujemy jest Zdrowie pod Kontrolą w Galerii Warmińskiej (najbliższa edycja już 16 listopada), podczas której my - studenci medycyny, przeprowadzamy bezpłatne badania przesiewowe dla mieszkańców Olsztyna.

Wolontariusze będą mogli zgłosić się do pomiaru glikemii, ciśnienia tętniczego krwi, przeciwciał anty-HCV, poziomu cholesterolu, badania spirometrycznego, pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, EKG, nauki samobadania piersi i jąder, a także zabawy z dziećmi w ramach „Szpitala Pluszowego misia”. Każdy wolontariusz otrzyma profesjonalne przeszkolenie w danej dziedzinie oraz pomoc w razie potrzeby.

W ciągu całego roku przeprowadzać będziemy akcje w ramach wielu projektów (lekcje w szkołach, zabawy z dziećmi, prelekcje, spotkania), będzie to:

Psychiatria też dla ludzi, gdzie skupiać będziemy się na zwiększaniu świadomości społeczeństwa przede wszystkim w zakresie depresji,

Ratowanie na spontanie, podczas którego uczyć będziemy pierwszej pomocy,

Serce masz tylko jedno - edukowanie w zakresie chorób układu krążenia,

Zaburzenia odżywiania – czy dotykają wyłącznie kobiet? Poruszamy tematy takie jak: bulimia, anoreksja, zespół komuplusywnego objadania się,

Antitobacco - wszystko o negatywnych skutkach palenia tytoniu,

FASon i edukacja młodych kobiet na temat negatywnych skutków spożywania alkoholu w czasie ciąży,

ProfiRAKtyka, a więc zwiększenie świadomości w zakresie objawów chorób nowotworowych, profilaktyki przeciwnowotworowej, a przede wszystkim raka piersi,

Szpital pluszowego misia czyli zabawa z najmłodszymi w przedszkolach, 

Miś pod szpitalną choinkę organizowany w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

 

Jeżeli do tej pory jedyny program profilaktyki, jaki był Ci znany to „Fluoryzacja zębów”, ze szkoły podstawowej i chcesz zwiększyć swój zakres wiedzy na dany temat, to nasz zespół przyjmie Cię z otwartymi ramionami!  A może masz własny pomysł, jak przekazać wiedzę o profilaktyce mieszkańcom Olsztyna? Koniecznie zgłoś się do nas! 

 

Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.