Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS (SCORA)

Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS (SCORA)

Czym się zajmujemy i jaki jest nasz cel? Przede wszystkim jest to edukacja społeczeństwa, poprzez organizację różnych projektów i wydarzeń dotyczących takich tematów jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym tematyka związana z zakażeniami HIV i innymi chorobami wenerycznymi, nowotwory narządów rodnych, antykoncepcja czy prawa kobiet i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.  

Nasze sztandarowe projekty w tym semestrze są następujące:

Movember (listopad) - jest to międzynarodowa akcja, mająca na celu promowania profilaktyki związanej z rakiem jądra i prostaty. Panowie w ramach solidaryzacji z innymi zapuszczają na miesiąc wąsy na znak wsparcia, demonstracji znajomości tematu i szczerzenia świadomości wśród swojej grupy rówieśniczej. Do uczestniczenia w organizacji projektu zachęcamy nie tylko panów, ale również i panie co ma świadczyć o tolerancji, akceptacji mężczyzn po zabiegu, ma dawać nadzieję i pobudzać ich poczucie własnej wartości. 

AIDS Day (grudzień) - co jest celem tego projektu? Przede wszystkim poszerzenie praktycznej wiedzy na temat HIV/AIDS, uświadomienie szczególnego znaczenia profilaktyki zakażenia, podniesienie poziomu tolerancji wobec osób zakażonych HIV.

Pink Lips (styczeń) - PINK LIPS Project stanowi event profilaktyczno-edukacyjny mający na celu zwrócenie uwagi na problem wysokiej liczby zachorowań na raka szyjki macicy wśród młodych kobiet i przede wszystkim przypomnienie paniom, jak ważne jest regularne badania cytologiczne.  

Tramwaj Zwany Pożądaniem (Kortowiada 2020) - Specjalnie wynajęty do tego celu autobus rozwozi wszystkich chętnych na imprezy w klubach (u nas jest to Kortowiada) po całym mieście, a jazdę tym niecodziennym środkiem lokomocji umilają najlepsi DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland, którzy wszystkim uczestnikom zabawy rozdają ulotki informacyjne, gadżety, prezerwatywy, prowadzą gry towarzyskie i odpowiadają na pytania odnośnie HIV/AIDS. Ma to oczywiście zwiększyć poziom świadomości społecznej na temat HIV

A także takie akcje jak: Peer Education (jest to projekt obejmujący następujące zagadnienia: Pierwsza Wizyta u Ginekologa Męskie Sprawy HIV/AIDS oraz inne), Daphne - Projekt „Daphne – STOP Przemocy wobec Kobiet”, Państwo Płodni – czyli zwiększenie świadomości o zachowaniu dobrej płodności. 

 

Nasz program jest otwarty na wszelkie Wasze pomysły, jesteśmy w stanie zorganizować zupełnie nowe projekty i wydarzenia, wszystko zależy od Waszej fantazji i pomysłów, dlatego bardzo serdecznie zachęcam Was do dołączenia do Ekipy SCORA!  

Laura Eliszewska – Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i Aids 

lora@olsztyn.ifmsa.pl

Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.