Akcje

13.06

Czwartek

09:50
Peer Education: Jądro wiedzy 2A 2C 2D 2E

Akcja ma na celu poszerzenie wśród młodzieży świadomości na temat zdrowia reprodukcyjnego. Edukatorzy opowiedzieli o często bagatelizowanych stanach chorobowych męskich narządów płciowych np. o skręcie jądra, nowotworze jądra, złamaniu prącia itp. oraz o infekcjach przenoszonych drogą płciową i dostępnych w Polsce metodach antykoncepcji. Wolontariusze odwiedzili aż 4 klasy licealne. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, uczniowie często zadawali pytania czyniąc lekcje bardziej interaktywnymi.

11.06

Wtorek

08:55
Peer Education: Jądro wiedzy klasy 3C 2B 1C

Akcja ma na celu poszerzenie wśród młodzieży świadomości na temat zdrowia reprodukcyjnego. Edukatorzy opowiedzieli o często bagatelizowanych stanach chorobowych męskich narządów płciowych np. o skręcie jądra, nowotworze jądra, złamaniu prącia itp. oraz o infekcjach przenoszonych drogą płciową i dostępnych w Polsce metodach antykoncepcji. Wolontariusze odwiedzili aż 3 klasy licealne. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, uczniowie często zadawali pytania czyniąc lekcje bardziej interaktywnymi.

11.06

Wtorek

00:00
Marrow Hero

W ramach akcji "Marrow Hero" stworzyłam grafiki i posty na facebooka oraz przygotowałam konkurs z trzema nagrodami

10.06

Poniedziałek

00:00
Queer Education

Z okazji tegorocznego Miesiąca Dumy w ramach QueerEducation zoorganizowaliśmy konkurs wraz z kawiarnią Kofik, szerzący świadomość i wiedzę na temat osób LGBT+ wśród mieszkańców Olsztyna. Rozdawane były naklejki promocyjne i informacyjne broszury. 

07.06

Piątek

12:30
Warsztaty "Lekarz w karetce"

W ramach warsztatów "Lekarz w karetce" sześcioro uczestników jako dwa zespoły ZRM uczestniczyło w krótkiej prelekcji oraz w symulowanej scence wyjazdu do poszkodowanego. W ramach wstępu teoretycznego omówione zostały podstawy zaburzeń rytmu serca, badanie urazowe oraz metody udrażniania dróg oddechowych. Studenci zostali też zapoznani ze sprzętem znajdującym się w karetce i zasadami jego użytkowania. Warsztaty były prowadzone przed rat. med. Annę Lichotę, instruktora CSM. 

06.06

Czwartek

15:00
Zdrowe odżywianie dzieci

Coraz więcej dzieci boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Istnieje bardzo duża potrzeba stałej edukacji dzieci i młodzieży w kwestii zdrowych wyborów żywieniowych. W związku z tym powstała akcja "Zdrowe odżywianie dzieci", podczas której w Stowarzyszeniu "Arka" omówiłam z dziećmi zasady zdrowego stylu życia, w skład którego wchodzą świadome wybory żywieniowe oraz regularna aktywność fizyczna.

05.06

Środa

19:30
Poznaj Swój Staż

Projekt Poznaj Swój Staż to spotkanie z prelegentami - stażystami z czterech olsztyńskich szpitali - MSWiA, Uniwesryteckiego Szpitala Klinicznego, WSS i Miejskiego Szpitala Zespolonego. W trakcie spotkania studenci mogą dowiedzieć się jak wyglądają staże w poszczególnych szpitalach - organizacja harmonogramu stażu, jego części szczegółowych, typowy dzień, zarobki, zakres obowiązków. Prelegentami byli: Wiktoria Białoszycka (Uniwersytecki Szpital Kliniczny)Paulina Rodziewicz-Ropiak (Miejski Szpital Zespolony)Kacper Klonowski (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny)Szymon-Jan Osowski (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji) Spotkanie zostało przeprowadzone w formie dyskusji. Przed spotkaniem udostępniony został formularz do zadawania pytań, które zostały wykorzystane w trakcie spotkania. Również podczas samej akcji słuchacze mogli zadawać swoje pytania. Spotkanie...

01.06

Sobota

10:00
Opieka nad incomings czerwiec 2024

W czerwcu nasz oddział gościł 5 studentek (z Finlandii, Kanady, Francji, Tunezji, El Salvadoru). Pokazaliśmy im stare miasto w Olsztynie oraz plażę miejską. Zorganizowaliśmy wycieczkę do Warszawy i Gdańska. Byliśmy na rowerach wodnych. A wieczorami wiele razy wychodziliśmy z dziewczynami na wspólne kolacje

25.05

Sobota

10:00
Dbamy o Mamy

25 maja odbyła się akcja "Dbamy o Mamy" organizowana w przez Radio Olsztyn, w organizacji której mieliśmy okazję wziąć udział.  Zadbaliśmy o zdrowie, urodę, dobre samopoczucie i uśmiech Mam. Były bezpłatne konsultacje i porady kosmetologiczne, stylizacyjne, dietetyczne i trychologiczne. Jako Stowarzyszenie zorganizowaliśmy stanowiska pomiaru ciśnienia i glikemii przygodnej krwi oraz wskazówek dotyczących prawidłowego samobadania piersi.

25.05

Sobota

09:00
ARKA - Piknik Olsztyn Street Art Garden

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Rodzinie "Arka" zostałyśmy poproszone o pomoc w przygotowaniach do pikniku Olsztyn Street Art Garden. Na miejscu pomagałyśmy w ustawieniu stanowisk i przygotowywaniu wszystkich stref. W trakcie akcji jako wolontariuszki pilnowałyśmy, by nikomu nic nie brakowało oraz donosiłyśmy wszystkie potrzebne rzeczy.

24.05

Piątek

09:00
Szpital pluszowego misia

W ramach projektu Szpital pluszowego misia nasi wolontariusze przeprowadzili zajęcia z grupami dzieci wymagającymi szczególnej opieki i uwagi w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Prelegenci przybliżyli dzieciom anatomię człowieka, a następnie urządzili zabawy i gry edukacyjne związane z tematyką medycyny. 

23.05

Czwartek

13:00
Egg challenge & advanced surgical suturing workshops for ED and incoming students (MedEx)

ENG: During workshops we have revised and practiced all suturing techniques with emphasis on advanced types - horizontal and vertical mattress, subcuticular sutures. Lastly, participants tried their skill on microsurgical simulation- The Egg Transplant Challange. Two timeframes where avalable, each being 2 hour long and for 10 students maximum: 1st timeframe (13:00-15:00) and 2nd timeframe (15:00-17:00).  9 students participated in the workshops. POL: Podczas warsztatów powtórzyliśmy i ćwiczyliśmy wszystkie typy szwów z naciskiem na zaawansowane typy - szew materacowy poziomy i pionowy, śródskórny. Na końcu, uczestnicy spróbowali swoich umiejetności w symulacji mikrochirurgicznej - Egg Transplant Challange. Dwie tury były dostępne,...

23.05

Czwartek

12:00
Upadki i zaburzenia chodu u osób starszych

W ramach akcji z pomocą prezentacji multimedialnej omówiliśmy problematykę upadków i problemów z chodem u osób starszych. Poruszyliśmy temat przyczyn, skutków i sposoby zapobiegania wystąpienia tych problemów. Na koniec przybliżyliśmy zebranym osobom podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Seniorzy mogli sprawdzić swoje nowo nabyte umiejętności na naszych nowych fantomach.

13.05

Poniedziałek

11:00
Lekcja kontra infekcja w Domu Pomocy Społecznej

Prelekcja dla seniorów na temat znaczenia prawidłowej higieny i mycia rąk, czym jest infekcja i jak przenoszone są choroby, prezentacja mycia rąk z użyciem farby i rękawiczek, prace plastyczne uczestników. 

01.05

Środa

00:01
Tramwaj zwany Pożądaniem

Akcja mająca na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę infekcji przenoszonych drogą płciową ze szczególnym uwzględnieniem zakażenia HIV. Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób młodych i wykorzystuje niecodzienne formy edukacji w przestrzeni publicznej - poprzez jazdę specjalnymi pojazdami ulicami polskich miast. Dzięki swojej oryginalności akcja pozwala na dotarcie do szerokiego grona osób i modelowanie ich zachowań, a także promocję powszechnego wykonywania testów w kierunku HIV. Główna część akcji odbyła się w tramwaju linii nr 3 (Dworzec Główny-Uniwersytet Prawochańskiego) w godzinach 13-17, a oprócz tego organizowaliśmy konkurs w Kawiarnii Kofik.

01.05

Środa

00:00
Opieka nad incomings maj 2024

W maju odwiedziło nas dwóch studentów z Tajlandii w ramach programu stałego ds. Wymiany Naukowej. Studenci pracowali nad projektem na dermatologii, a w wolnych chwilzch wraz z naszymi wolontariuszami zwiedzali Olsztyn. Odwiedzili m.in stare miasto, plażę miejską, plażę kortowską oraz liczne olsztyńskie parki oraz spróbowali tradycyjnego polskiego jedzenia, a także mieli możliwość uczestniczenia w Kortowiadzie.

30.04

Wtorek

13:00
Surgical workshops- wounds

Warsztaty chirurgiczne- o rany! Prowadzone w wersji dla anglojęzycznych studentów weterynarii. Warsztaty opierały się na przedstawieniu prezentacji teoretycznej na temat ran, ich gojenia i zaopatrzenia chirurgicznego, prezentacji szwów; pojedynczego węzełkowego, ciągłego, ciągłego fortyfikowanego oraz śródskórnego. Studenci po wysłuchaniu prezentacji mieli szansę spróbować swoich sił zaopatrując chirurgicznie ranę ciętą warstwowo.

18.04

Czwartek

15:30
Lekcja kontra infekcja

Prelekcja na temat znaczenia prawidłowej higieny i mycia rąk, czym jest infekcja i jak przenoszone są choroby, prezentacja mycia rąk z użyciem farby i rękawiczek, prace plastyczne uczestników. 

15.04

Poniedziałek

20:00
Anatomia w pigułce

W dniu 26.02 odbyły się zajęcia dla studentów kierunków medycznych, na których zostały omówione zagadnienia związane z miednica, układem rozrodczym męskim i żeńskim. Treści zostały zaprezentowane przez przewodniczącego koła anatomii Jovana Radicevića. Prelegent przedstawił prezentację z elementami quizowymi (pytania do publiczności). Spotkanie miało pomóc przygotować się studentom do kolokwium działowego. https://facebook.com/events/s/anatomia-w-pigu%C5%82ce-pelvis/695325332597480/

14.04

Niedziela

15:00
Pokonaj strach przed igłą

W ramach akcji "Pokonaj strach przed igłą" przedstawiliśmy w jaki sposób przebiega proces pobierania krwi. Przedstawiliśmy różne rodzaje i wielkości igieł. Prelegenci sami mogli przećwiczyć ten proces na zestawie do nauki wkłuć.