Program Stały ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH)

Program Stały ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH)

Czyli program zajmujący się zdrowiem publicznym, a więc walką o „zdrowsze jutro” i promowaniem zdrowego stylu życia poprzez akcje profilaktyczne, informacyjne, edukację rówieśniczą, prelekcje i spotkania.

Sztandarową i największą akcją, jaką organizujemy jest Zdrowie pod Kontrolą, podczas której my, studenci medycyny, przeprowadzamy bezpłatne badania przesiewowe dla mieszkańców Olsztyna.

W ciągu całego roku przeprowadzać będziemy akcje w ramach wielu projektów (webinaria, lekcje w szkołach, zabawy z dziećmi, prelekcje, spotkania). Wśród nich będą:

Zdrowie pod Kontrolą - wolontariusze będą mogli zgłosić się do pomiaru glikemii, ciśnienia tętniczego krwi, przeciwciał anty-HCV, poziomu cholesterolu, badania spirometrycznego, pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, EKG, nauki samobadania piersi i jąder, a także zabawy z dziećmi w ramach „Szpitala Pluszowego Misia”. Każdy wolontariusz otrzyma profesjonalne przeszkolenie w danej dziedzinie oraz pomoc w razie potrzeby.

Szpital Pluszowego Misia - czyli zabawa z najmłodszymi w przedszkolach. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zmniejszenie strachu wśród dzieci w wieku przedszkolnym/wczesnoszkolnym przed personelem ochrony zdrowia oraz zaznajomienie ich z podstawowymi procedurami medycznymi. Akcja prowadzona jest w formie zabawy. Każdy z przedszkolaków wciela się w rolę opiekuna swojego „chorego” misia i wraz z nim odwiedza różne stanowiska, dzięki którym miś jest badany, diagnozowany oraz na koniec leczony. Staramy się, aby cała zabawa jak najbardziej przypominała realistyczną sytuację, by maluch w przyszłości jak najlepiej odnalazł się w szpitalnym otoczeniu.

Psychiatria też dla ludzi - gdzie skupiać będziemy się na zwiększaniu świadomości społeczeństwa przede wszystkim w zakresie depresji.

Ratowanie na spontanie - podczas którego uczyć będziemy pierwszej pomocy. Celem warsztatów jest wytłumaczenie uczestnikom najprostszych i najbardziej praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy przez omawianie realnych sytuacji.

Serce masz tylko jedno - edukowanie w zakresie chorób układu krążenia.

Zaburzenia odżywiania - poruszamy tematy takie jak: bulimia, anoreksja, zespół komuplusywnego objadania się. Projekt polega na edukowaniu młodych ludzi w tematyce zaburzeń odżywiania oraz rozpowszechnianiu związanych z tematem zagadnień. Poprzez nasze działania możemy przeciwdziałać problemowi zaburzeń odżywiania.

Antitobacco - wszystko o negatywnych skutkach palenia tytoniu.

FASon - edukacja młodych kobiet na temat negatywnych skutków spożywania alkoholu w czasie ciąży.

ProfiRAKtyka - zwiększenie świadomości w zakresie objawów chorób nowotworowych, profilaktyki przeciwnowotworowej, a przede wszystkim raka piersi.

Miś pod szpitalną choinkę - akcja skierowana jest do dzieci, które ze względu na swój stan zdrowia, w okresie świąt Bożego Narodzenia, muszą pozostać w szpitalnych łóżkach.

W kleszczach kleszczy - przybliżenie tematyki związanej z chorobami odkleszczowymi (objawy, diagnostyka, leczenie) i zaznajomienie z podstawowymi zasadami profilaktyki (szczepienie przeciwko wirusowi KZM, postępowanie w życiu codziennym) oraz nauka prawidłowego i bezpiecznego usuwania kleszczy.

Lekcja kontra Infekcja - wytłumaczenie dzieciom takich słów jak: "wirus", "bakteria" i "antybiotyk", zapoznanie ich z zasadami mycia rąk - jak i kiedy to robić.

Fashion show - prawidłowe BMI i masa ciała - jak o nie dbać, dlaczego warto, jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowej wagi oraz jak ich uniknąć.   

A także: Marrow Hero, Wampiriada, Światowy tydzień wiedzy o antybiotykach czy STOP Udarom.

 

Zainteresowła Was któraś z akcji? A może macie własny pomysł, jak przekazać wiedzę o profilaktyce mieszkańcom Olsztyna? Koniecznie zgłoście się do nas!

 

Koordynatorka Lokalna ds. Zdrowia Publicznego

Klaudia Juraszek - lpo@olsztyn.ifmsa.pl

 


Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.